Leke Tedavisi

Cildimizde olan kusurların varlığı hayatımızda bizleri rahatsız eder. Birde bu lekeler cildimizi yaşlı ve yorgun gösterir.

Vücudumuza ten rengini veren melanin pigmentleri zamanla deformasyona uğrayabiliyor ve deri üzerinde farklı renkler alabiliyor. Bu da deride lekelenmeye neden oluyor. Aslında bu lekelenme hem genetik olduğu gibi hem de dış etkenlere de bağlıdır. Özellikle güneşin zararlı UV ışınları bu lekelenmeyi oldukça tetikler.

Bir diğer büyük etken de su damlacıkları ile güneş altında kalmaktır. Özellikle yaz aylarında denizden çıktıktan sonra deri üzerindeki su damlacıkları güneş ışınlarıyla birlikte lekeye dönüşebilmektedir. Bunun için denizden çıktığınızdan hemen kurulanın.

Lazer ile leke tedavisinde konsantre hale getirilmiş olan melanin pigmentleri lazer desteği ile birlikte derinize işlenmeye başlar. Lekeli bölgelere melanin pigmenti enjekte edildikçe o bölgede yer alan deri gerçek görünümüne kavuşur. Leke olmayan bölgelere de hiçbir zararı yoktur.

Lazerle tedaviden hemen sonra lekeli bölge daha da koyulaşacaktır, hemen panik yapmanıza gerek yok. Bu koyulaşma, lekeli bölgenin iyileşme sürecinde olduğunun bir göstergesidir. 1 hafta içerisinde lekeniz eski görünümüne kavuşacaktır.

Tedaviden sonra lekeli bölgeniz 1 – 2 hafta içerisinde iyileşme gösterir. Bu süre içerisinde güneş ışınlarından son derece korunmanız gerekiyor.

Lekeler Kimlerde Görülür?

Cilt lekeleri cinsiyet ayırmaz herkeste görülebilir. Dünya genelinde insanlar arasında yaygın olarak rastlanan bir rahatsızlıktır. Oluşma yerleri genellikle yanak, el, alın, çene bölgesidir. Ayrıca vücudun sırt bölgesinde ve göğüs bölgesinde de görülmektedir.

Cilt Lekeleri Tehlikeli Mi?

Lekeler hem iyi huylu hem de kötü huylu olabilmektedirler. Bu sebepten  lekelerin zaman kaybetmeden uzman hekim tarafından kontrol edilmelidir. Yapılan kontrol sonucunda lekenin oluşma nedeni, lekenin yapısı, lekenin oluş zamanı gibi bilgilerin tespiti yapılır.

Cildinizde bulunan ya da sonradan oluşmuş olan iyi yada kötü huylu lekelerin estetik biçimden önemi vardır ayrıca leke kötü huylu ise zaman kaybetmeden hemen tedavisi yapılmalıdır.

Lazer Leke Tedavisi İle Cilt Lekesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer ile cilt lekesi tedavisinde özel olarak sadece bu iş için geliştirilmiş lazerler kullanılmaktadır. Bu cihazlar sadece cilt tedavileri için kullanılabilir. Bu sebeple cilt tedavilerinin sonuçları iyi derecededir.

Leke cilt rengine göre daha koyu renktedir. Lazer cildi geçerek lekeyi oluşturan melanin boyasına ulaşır ve melanin boyasını parçalar, lazer işlemi ile parçalara ayrılan melanin rengi solmaktadır. Melanin küçük parçacıklara ayrılır ve zamanla vücudumuz onu yok eder.

Leke Tedavisi İçin Kaç Seans Gereklidir?

Bu lekenin bulunduğu bölgeye, büyüklüğe ve nedene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fakat yaşlılığa bağlı lekeler, çiller ve güneş lekeleri tek seansta %90’a varan çözümler bulurken; bunun dışındaki semptomlarda seans sayısı kişiye ve lekenin süresine göre değişebilmektedir.